Dobre pierwsze wrazenie

Pierwsze wrażenie jest ekstremalnie ważne. Nie mogę zacząć tego wpisu od innych słów niż to, że nie możemy dwa razy sprawić pierwszego wrażenia. Te pierwsze parę sekund są kluczowe niezależnie od tego czy poznajemy nową koleżankę, czy jesteśmy na rozmowie o prace. Jeśli komuś się nie spodobamy od razu, możemy później mieć pod górkę. Możemy nie dostać pracy, o którą zabiegamy, lub stracimy szanse na poznanie kobiety lub mężczyzny, którzy nam się spodobali.

Dlatego ekstremalnie ważne jest wybudowanie w sobie umiejętności dobrej autoprezentacji w ciągu pierwszych paru sekund. Warto ćwiczyć, oraz wizualizować sobie to jak będziemy się zachowywać na rozmowie o prace, rozmawianiu z chłopakiem/ dziewczynom poznanymi w barze, lub gdy ktoś nas przedstawia przed grupą paru osób.

1. Bądź Dobrze Ubrany

W sprawie rozmowy o prace lub wyjściu na miasto sprawa jest prosta. Z góry zakładamy, że możemy spotkać kogoś, kto zwróci na nas uwagę, więc się dobrze ubieramy. Wiem jednak, że są sytuacje kiedy kompletnie się nie spodziewać, że spotkasz kogoś, a mimo wszystko spotykasz. Przykładem może być to, że wbijasz do kolegi na domówkę, a nagle wpadają do niego koleżanki, których wcześniej nie poznałeś. Lub casualowe spotkanie ze znajomymi zmienia się w wypad na kluby. Sam przez to przechodziłem, dlatego tak ważne w takich przypadkach jest dobry ubiór, nawet kiedy się niczego nie spodziewamy. Lepiej w tę stronę, niż na odwrót.

2. Uścisk Dłoni

Kiedyś nie wiedziałem jak wiele można powiedzieć o człowieku poprzez zwykły uścisk dłoni. Jest on niedoceniany zwłaszcza wśród młodszych osób. Sporo osób interpretuje uścisk dłoni jaki swego rodzaju pojedynek kto ma silniejszą osobowość. Kto jest bardziej dominujący. Jeśli podasz mi na przywitanie rękę latającą jak galareta, to poczuję się jak lepszy mężczyzna. Za mocą uścisku oraz stylem podania kryje się nasze poczucie wartości, oraz siła wewnętrzna. Podanie tzw “śledzia” czyli ręki byle jak nie stawia nas jako osoby pewnej siebie, tylko bardziej jako chłopczyka. Z drugiej strony uścisk nie może być też za mocny. Wiele na ten temat przeczytasz tutaj.

3. Ręce I Mowa Ciała

Klasyk. Podstawą jest utrzymywanie kontaktu wzrokowego z odbiorcą. Dzięki temu poczuje on się doceniony, oraz dostanie od nas zwrotną informację, że go słuchamy. Ważnym elementem są też nasze ręce. Różne postawy mogą dawać wrażenie, że się nudzimy, chcemy być gdzie indziej, lub nie mamy ochoty rozmawiać. Możemy to robić całkowicie nieświadomie. Ważne jest trzymanie rąk na widoku, oraz skierowanie nóg (kolan) w kierunku rozmówcy. Postarajmy się też nie krzyżować rąk.

4. Ton głosu

Jeśli nasz ton głosy będzie nieodpowiedni, możemy znudzić naszego rozmówce. Załóżmy, że pierwsze wrażenie trwa 10 sekund, nie powinniśmy w tym czasie zaczynać zdania od piskliwego “dzień dobry”, “hej” itp. Odpowiedni ton głosu, z którym wiąże się pewność siebie jest ekstremalnie ważny. Dobre pierwsze wrażenie zbudujemy na pewności siebie, która pokażemy między innymi, pewnym siebie mówieniem.

5. Powiedz komplement

Zgaduje, że już niejednokrotnie słyszałeś rade, żeby zagadując do kobiety powiedzieć komplement. Jest w tym sporo prawdy, jednak nie może być to nic banalnego. Najlepiej jest powiedzieć coś nietypowego, ale jednocześnie prawdziwego. Moim asem w rękawie, komplementem nad komplementami jest “Polubiłem Cię”. Działa bardzo dobrze. Wyobraź sobie, że poznając kobiete, ona się zastanawia czy ją polubiłeś. Tak samo ty się zastanawiasz czy ona Cię polubiła. Wystarczy jej powiedzieć po chwili “Polubiłem Cię całkiem”. Zgodnie z zasadą wzajemności Cialdiniego, kobieta najprawdopodobniej też nam odpowie czy nas polubiła. Mega polecam.

6. Ustal Granicę

Wiem jak jest , gdy poznajesz jakieś nowe osoby. Nie mówię tutaj typowo o poznawaniu kobiety. Czasem spotykasz się z jakąś nową grupą osób. Nie znasz typków, z którymi spędzasz czas. Widzisz ich po raz pierwszy. Starasz się jakoś z nimi rozmawiać. Po chwili okazuje się, że w grupie jest jakiś “śmieszek” i na Twoje pytanie “Dokąd idziemy” odpowiada “do Twojego starego”. W tym momencie masz do wyboru 2 opcje:

– Zgaduję, że Ci się to nie spodobało. Możesz dusić to w sobie i się zaśmiać
– Ustalić jasną granicę i bez agresji powiedzieć, żeby nie mówił do Ciebie takimi tekstami.

W momencie informowania tego “śmieszka” o granicach musisz zadbać o odpowiedni ton głosu, oraz postawę ciała. Nie możesz wyglądać jak ofiara losu.

Meme leave her alone
Dokładnie nie w taki sposób powinieneś informować o naruszaniu granic.

7. Unikaj Rozmów Tylko O Sobie

Pokaż, że jesteś zainteresowany tym co mówi rozmówca. Postaraj się zadać jakieś ciekawe pytania nawiązujące do tematu, o którym rozmawiacie. Mówienie tylko o sobie nigdy nie jest dobrym pomysłem. Jeżeli chcesz zniszczyć pierwsze wrażenie to mów tylko o sobie :c. Wtedy jednak zmniejszysz szanse na kolejne spotkanie.

Materiały, które polecam

Książka “Jak zdobyć przyjaciół i zjednać sobie ludzi”

Książka “Mowa Ciała”

Kanał na YouTube “Charisma On Command”

Książka “Wywieranie wpływu na ludzi”